تبلیغات
به وبلاگ امین قوچی خوش آمدید******************************* - طرز نگهداری همستر
پنجشنبه 14 بهمن 1389

طرز نگهداری همستر

   نوشته شده توسط: امین قوچی    نوع مطلب :حیوانات ،

همه چیز در مورد (همسترها)
مقدمه:

 • در زیست‌شناسی، جَوَندگان (Rodentia) یکی از راسته های پستانداران هستند.

ویژگی آن‌ها دارا بودن دو دندان نیش همیشه در حال رشد در آرواره‌های بالا و پائین است که باید از طریق جوبدن کوتاه نگه داشته شود.

چهل درصد از تمام پستانداران جونده هستند و در همهٔ قاره‌ها به‌جز قارهٔ جنوبگان دیده می‌شوند. جوندگان معمول عبارتند از موش ها خرگوش ها موش‌های صحرایی، سنجاب ها، تشی ها، همستر ها، خوکچه های هندی،پر بوها(جربیل‌ها راسو ها)،موشهای کیسه دار و بیدستر ها (سگ‌های آبی).

در طبقه‌بندی‌های جانوری، جوندگان را از فروردهٔ جفت ‌داران (Eutheria)، بالاراستهٔ فَرانَخستی‌ها (Euarchontoglires) به شمار می‌آورند.

:::همستر ها:::

هامسترهای دم‌کوتاه (Cricetidae) خانواده‌ای ازجوندگان بزرگ و پیچیده هستند. این خانواده در حدود ۶۰۰ گونه دارد و دومین خانواده بزرگ در میان پستانداران است. جانوران این خانواده در سراسر، آسیا و اروپا دیده می‌شوند.

همستر ( Hamster ) حیوانی كوچك و زیبا كه موش نیست ! همستر( Hamster ) حیوانی كوچك و بسیار زیبا و جذاب در رنگ های گوناگون ازجمله سفید ، طلائی ، سیاه ، كرم و از خانواده جوندگان است كه همه چیزخوار ( omnivorous ) میباشد . به این جانور انواع میوه ،

سبزیجات و دانه ها را بعنوان غذا میتوان داد . برای نگهداری از همستر از ظروف شیشه ای ( شبیه به آكواریم ) استفاده می شود كه می تواند درب آن نیز بسته شود . زیر كف پای حیوان نرمه چوب نجاری ریخته میشود . این حیوان روز خواب است و از غروب شروع به بازیگوشی می كند. وزن بالغ حدود 100 تا 130 گرم و طول عمر آن تا 2 سال است . دندانهای پیشین همستر بطور مداوم در حال رشد است و برای كوتاه كردن آن احتیاج به جویدن مواد جامد از قبیل چوب و كارتن و . . . دارد . همستر در هر زایمان 5 تا 9 نوزاد بدنیا می آورد . نوزاد این حیوان از سن7 تا 10 روزگی شروع به خوردن مواد جامد خواهد كرد . از همستر بیماری خاصی در انتقال به انسان گزارش نشده است و واكسن خاصی نیز برای آن وجود ندارد اما بهتر است هر شش ماه یكبار داروی انگلی لازم به آن داده شود .

خانه همستر:

سه نوع خانه برای همستر رایج می باشد. قفس های سیمی، قفس پلاستیکی و آکواریوم. یک قفس سیمی با میله های افقی با فاصله 0.5 تا 0.75 اینچ برای نگهداری مناسب می باشد چرا که همستربه بالا رفتن علاقه دارد و از میله ها برای بالا رفتن از دیواره ها استفاده می کند. از قفس هایی که کف آنها به صورت شبکه ای و سوراخدار است اجتناب کنید چرا که حیوان در این قفس راحت نمی باشد بعلاوه تمییز کردن این قفس ها نیز مشکل است.

آکواریوم نیز در دسترس بوده و تمییز کردن آن نیز راحت است. اما گردش هوا در آن کمتر بوده و این فرصت را به حیوان نمی دهد که
ازدیواره ها بالا رود. یک پوشش نیز برای ممانعت از خروج همستر از آکواریوم و همچنین جلوگیری از دسترسی دیگر حیوانات خانگی به همستر نیاز می باشد.

محل سکونت از پیش ساخته شده پلاستیکی با چند تونل و خوابگاه نیز مناسب می باشد و حیوان می تواند از آن برای ورزش و تفریح استفاده کند ولی تهویه هوا و نظافت آن مشکل است. بعلاوه بسیاری از همسترهای طلائی بزرگتر از آن هستند که در تونلها جاگیرند. هرچند برای همسترهای کوتوله مشکلی پیش نخواهد آمد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که محل سکونت این حیوان باید آنقدر محکم باشد که در مقابل جویدن های این حیوان بتواند مقاومت کند و بعضا لانه های پلاستیکی به راحتی توسط آنها جویده خواهند شد.

انتخاب همستر:
دو نوع همستر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود.همستر طلائی یا سوری و همستر کوتوله. همستر کوتوله تقریبا به اندازه نصف همستر طلائی می باشد. همستر طلائی در تنهایی نیز زندگی شادی خواهد داشت و اغلب اگر بصورت گروهی نگهداری شوند با هم در گیر می شوند.همستر کوتوله اجتماعی تر بوده و شاید برای نگهداری آنهابصورت دوتایی (از یک جنس) بهتر باشد.از بقیه جهات نگهداری آنها شبیه به هم می باشد.
موقع انتخاب همستر به رفتار و شرایط آنها دقت کنید. از خرید همسترهایی که بی حال و ساکت می باشند اجتناب ورزید. آنها باید گوش بزنگ ، کنجکاو و فعال باشند. پوشش بدنی باید صاف و چشم ها تمییز باشند. نفس کشیدن حیوان نباید صدا دار و با زحمت باشد. پوشش بدن باید تمییز بوده و به آن مدفوع حیوان نچسبیده باشد. اگر متوجه شدید درون قفس یک از همسترها به اسهال یا بیماری تنفسی دچار شده است، آگاه باشد که همه همسترها در درون قفس در معرض یک بیماری واگیر دار قرار گرفته اند.

لوازم زندگی:
یک جعبه کوچک به عنوان آشیانه در گوشه ای از قفس برای همستر مورد نیاز می باشد که می توان از یک جعبه مقوایی برای اینکار استفاده نمود که این جعبه باید هر چند وقت یک بار عوض شود. کف جعبه را می توانید با چیزی نرم مثل دستمال کاغذی بپوشانید. مواد کف این جعبه باید ماهی یک تا دوبار عوض شود.عوض نمودن بیش از این باعث برهم زدن آرامش همستر خواهد شد. هر چند چک نمودن منظم جعبه و برداشتن مواد غذائی که حیوان ذخیره نموده پیشنهاد می شود.
به همستر باید فرصت جویدن ،نقب زن و ورزش نمودن داده شود. تقریبا تمام همسترها با شوق و ذوق از یک چرخ و فلک مخصوص همستر(با یک سطح یک دست و محکم) استقبال می کنند. مقداری تونل و لوله (مثل لوله دستمال توالت ) نیز لازم است. شاخه های تازه درخت مانند بید و درختهای میوه که برای آنها از سموم ضد آفت استفاه نشده، جعبه های کوچک مقوائی و بلوکهای چوبی برای جویدن و بالا رفتن مناسب است
برای آبخوری حیوان نیز می توان از یک بطری با سری که بتواند حیوان به راحتی از آن آب بخورد استفاده نمود.بدینوسیله آب حیوان تمییز مانده و حیوان نمی تواند ظرف آب را سرازیر نماید.یک ظرف غذای کم عمق از سرامیک یا چینی بهترین انتخاب برای ظرف غذای همستر می باشد تا حیوان نتواند ظرف را برگردانده علاوه بر این تمییز نمودن چنین ظرفی راحت تر است.

دست آموز کردن و لمس همستر:
این امکان وجود دارد که همستر دست انسان را گاز گیرد ولی گاز گرفتن معمولا نتیجه اضطراب و ترس می باشد. چنانچه حیوان را با آرامی و ملایمت همراه با مقداری باج دهی (به حیوان موقع در دست گرفتن غذایی را که دوست دارد بدهید) معمولا بر کمرویی و تمایل گزندگی آن غلبه می کنید. همچنین همستری که بدلیل محیط نامناسب زندگی و یا صداهای اضافی تحت فشار قرار دارد اغلب اوقات آشفته بوده و تمایل گاز گرفتن در او بیشتر است. کار کردن بر روی حیوان برای اهلی و دست آموز کردن او را فقط در هنگامیکه حیوان از لانه خود بیرون می آید انجام دهید. بیدار نمودن همستر مطمئنا باعث عصبانیت و بدخلقی حیوان خواهد شد.اهلی نمودن به زمان و بردباری نیاز دارد. ابتدا به همستر اجازه دهید به محیط جدید خو بگیرد. زمانی که همستر آرام به نظر رسید ،شروع به گذراندن وقت خود در اطراف قفس نمائید و به آرامی با حیوان صحبت نمائید تا همستر به صدای شما عادت نماید. هنگامی که همستر در حضور شما احساس راحتی نمود ،با دست خود شروع به دادن مقداری غذای خوشمزه( مثل تخم آفتابگردان- کشمش یا هر خشکبار دیگر) به حیوان نمائید. هنگامیکه همستر غذا را با خوشی از دست شما گرفت ، شما می توانید تلاش خود را برای گرفتن همستر شروع کنید. اجازه دهید همستر کف دست شما راه برود. زمان برای این پیشرفت متغییر است و مخصوصا به سن حیوان بستگی دارد. همستر شما ممکن است براحتی بپذیرد که شما او را در دست گیرید و یا ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد .
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
 • نشانه های سلامت همستر :
 1. همستر باید چشمان شفاف و روشن داشته باشد
 2. همستر باید شاداب ، سر حال و سر زنده باشد
 3. همستری كه خریداری می كنید ، نباید عطسه كند ( نشانه سرما خوردگی همستر )
 4. بدن و موی همستر نباید كثیف باشد
 5. همستر باید هوشیار باشد
 • در هنگام خرید همستر باید به چه مواردی توجه كنیم :
  1. همستر را از مغاز هایی پر سروصدا هستند خریداری نكنید . چون همستر به سر و صدای زیاد حساس هست .
  2. همستر حتما باید دوران شیر خوارگی خود را كه 21 تا 25 روز می باشد به طور كامل سپری كرده باشد . در غیر اینصورت عمر همستر كوتاه می شود .
  3. همستر باید فعالیت بدنی كامل داشته باشد . به خصوص تا سن یك ماهگی، این موضوع را از شادابی همستر می توان متوجه شد
  4. همستر به سرمای شدید و گرمای شدید حساس است و ممكن است باعث مرگ همستر شوند . بهترین دما ، دمای معمولی اتاق است .
  5. اگر قصد خرید 2 همستر هم جنس را دارید، بهتر است 2 خواهر یا 2 برادر باشند.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
پزشک همستر
به دلیل زمان بارداری بسیار كوتاه همستر كه 16 تا 18 روز بطول می انجامد (كمترین درمیان پستانداران) و دیگر نكات پزشكی از همستر در بسیاری از موارد بعنوان موش آزمایشگاهی استفاده می شود.

بیهوشی

وضعیت بیهوشی بستگی به مقصود مورد نظر دارد بطوریکه عمل های کوچک نیاز به بیهوشی کوتاه مدت و اعمال جراحی طولانی نیز به زمان بیهوشی طولانی تری نیاز دارد.

1- بیهوشی استشمامی

مناسب ترین و بی خطر ترین داروی استشمامی به عنوان بیهوشی در همسترها بنام متوکسی فلوران می باشد که از طریق فضای محصور استشمامی اجرا می گردد و جهت تداوم بیهوشی نیز از روش ماسک روی صورت استفاده می شود. این دارو دارای بی حسی کامل و سریع بوده و حالت برگشت از بیهوشی نیز بدون استرس می باشد. این دارو بعنوان بهترین انتخاب در اعمال جراحی کوتاه مدت استفاده می گردد. هالوتان نیز به عنوان ماده موثر دیگری نیز استفاده می گردد ولی در صورت مصرف بایستی مراقبت کامل از حیوان انجام پذیرد زیرا این ماده دارای قابلیت افزایش میزان بالای دارو در حیوان را دارا می باشد. از ماده اتر نیز بدلیل تحریک پذیری بیش از حد حیوان نبایستی استفاده نمود. ماده ایزوفلوران نیز موثر و بدون خطر می باشد.

2- بیهوشی تزریقی

تعداد مختلفی از داروها به صورت انفرادی و یا ترکیبی استفاده می شود که در جدول زیر به بعضی از آنها اشاره می گردد.
 • نام دارو
 • میزان مصرف
 • روش مصرف
 • مدت زمان بیهوشی
کتامین
٢٠٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن
تزریق داخل صفاقی
متغیربی دردی و شل کنندگی عضلانی
ضعیف

 • کتامین + زایلوزین
٢٠٠
میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن ١٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن
تزریق داخل صفاقی افزایش زایلوزین باعث می شود برگشت از بی هوشی به آرامی
انجام پذیرد.
آلفاکسالون / آلفادولون
١٥
٠ میلی گرم به ازاز هر کیلوگرم وزن
تزریق داخل صفاقی
٢٠ الی ٦٠ دقیقه
بی حسی عمیق - تسکین متغیر- مصرف محدود

فنتانیل / فلونیزون و میدازولام
٤ میلی لیتر به ازای هر کیلو گرم
تزریق داخل صفاقی
٦٠ دقیقه
بیهوشی مناسب جراحی - گاهی اوقات ایجاد اختلال تنفسی - ساخته شده از دو نوع آب مقطر- نوع اول هیپنرم و نوع دوم هیپوول(5میلیگرم به ازای هر میلیلیتر )

پنتوباربیتون
توصیه نمی شود. مسکن ضعیف - ایجاد اختلال تنفسی.

مناسب ترین دارو جهت بیهوشی در اعمال جراحی فنتانیل / فلونیزون می باشد. جهت کاهش اختلالات تنفسی می توان از طریق ماسک صورت اکسیژن مصرف نمود. در انتهای اعمال جراحی جهت از بین بردن تائیر فنتانیل می توان از داروی نالوکسون (٠١/٠ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن به روش تزریق داخل صفاقی ) استفاده نمود. داروی بوپرنورفین نیز یک ماده تخدیری بوده و در صورتیکه پس از عمل جراحی جهت کاهش درد مصرف گردد می تواند اثرات فنتانیل را کاهش داده و حالت برگشت از بیهوشی سریعتر انجام می پذیرد. در صورتیکه اختلال تنفسی در خلال بیهوشی ایجاد گردد می توان با مصرف داروی دوکساپرام به صورت تزریقی ( ١٠ - ١٥ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن به روش تزریق زیر جلدی یا داخل عضلانی ) و یا بصورت چکاندن قطره بر روی زبان، مرکز تنفس را تحریک نمود. دوکساپرام دارای مدت زمان اثر کوتاه ( ٥ - ١٥ دقیقه ) بوده و بنابر این نیازمند مصرف مجدد می باشد.

داروی مسکن و درمان حمایتی

در صورتیکه اعمال جراحی منجر به ایجاد درد در زمان برگشت از حالت بیهوشی گردد بایستی از مواد مسکن استفاده نمود. بهترین داروی انتخابی بوپرنورفین (٥/٠ میلیگرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن با تزریق زیرجلدی) می باشد زیرا زمان اثر آن طولانی و بمدت ٦ الی ٨ ساعت است. مصرف مسکن منجر به افزایش مصرف غذا و آب در زمان بعد از عمل شده و بهبودی از بیهوشی را تسریع می نماید. لازم است برگشت از حالب بیهوشی در مکانی با تابش نور کم و در یک محیط گرم و آرام انجام پذیرد. جهت فراهم نمودن محیط گرم می توان از لامهای گرمازا و یا بستر گرم کننده استفاده نمود. البته می بایست از گرم شدن بیش از حد محیط جلوگیری نمود بنابراین دمای محیط و حیوان بایستی تحت مراقبت قرار گیرد. حیوانات را نبایسیتی به پشت بر روی کف قفس که دارای الیاف چوبی یا خاک اره قرار داد زیرا ممکن است به بینی ، دهان و چشمها آسیب رسانند. بهترین بستر یک قطعه حوله یا الیاف پشمی مصنوعی می باشد.

در صورتیکه اختلال تنفسی مشاهده گردد موثر ترین روش استفاده از ماسک اکسیژن بهمراه مصرف دوکساپرام می باشد. در صورتیکه در خلال جراحی مقادیری از خون حیوان نیز از دست رفته باشد می توان از مایع درمانی جهت جلوگیری از دست دادن آب بدن حیوان استفاده نمود. میزان مورد نیاز ٨ الی ١٠ میلیلیتر به ازای هر روز می باشد. در حیوان هوشیار میتوان مایع درمانی را از طریق مصرف داخل دهانی استفاده نمود ولی این عمل ممکن است منجر به حالت استرس در او شود. همچنین می توان از سرم دکستروز سالین ( ٤% دکستورز - ١٨/٠ % سالین ) و یا سرم سالین ( ٩/٠%) به صورت تزریق زیر جلدی یا داخل صفاقی استفاده نمود.

گروه علمی دکتر صدقانی
****************************************


نظر بدین دوستان


How did the Achilles tendon get it's name?
چهارشنبه 11 مرداد 1396 12:19 ق.ظ
There is definately a lot to find out about this topic.
I like all the points you made.
Royce
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 11:18 ب.ظ
Excellent blog here! Also your website loads up very
fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر